CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA – COOKOVY OSTROVY

14.10.2021

Malý ráj v srdci Polynésie, kde krabi dávají dobrou noc a sympatičtí Maorové dobré ráno. Patnáctka zdejších ostrovů má dohromady rozlohu sotva jako polovina Prahy a nežije na nich ani tolik lidí jako v třeba Klatovech, přesto se tu dají najít skutečné cestovatelské perly. A to doslova. Na ostrově Manihiki totiž fungují podmořské farmy na zdejší proslulé černé perly. Obyvatelé Cookových ostrovů mají pohotovou odpověď na všechno včetně nedělního zákazu pití alkoholu, se kterým přišla křesťanská církev. Prostě nechají ve starém sudu schovaném v pralese zkvasit všechno, co jim přijde pod ruku, v noci se u něj sesednou a pijí až do rána. Říkají tomu rituál tumunu a rádi u něj uvítají i návštěvníky z jiných krajů.

Samotné nedělní mše v podání "Cookanů" připomínají spíš koncerty pod střechou kostela než kázání a jediné zdejší vězení na hlavním ostrově Rarotonga má plot vysoký asi tak do pasu nejurostlejšího z Maorů. Na tak pohodovém místě skoro překvapí, když člověk narazí na jeskyni plnou lidských kostí na ostrově Mangaia. Jsou však naštěstí dvě století staré a patří váženým předkům zdejších domorodců. Naproti tomu ostrov Atiu je zdejším ptačím rájem, kde žijí i endemičtí papoušci, které nepotkáte nikde jinde na světě. A kdeže dávají dobrou noc ti krabi? Přece na ostrově Aitutaki, kde jsou suchozemští krabi "tupa" nespornými vládci zdejší přírody.

Kdy a kde

14. října 2021 v 19:15 hodin v Komunitním centru, Dlouhá 52. 

Přihlášení

Do 13.října na adrese megerova@obecbast.cz

Cena

Vstupné 100 Kč za osobu. Splatné pouze v hotovosti na místě.

Přednášející

Michael Fokt, www.natureinpicture.com

Kdo je Michael Fokt

Novinář, fotograf a cestovatel. Tvoří autorskou dvojici se svou ženou Markétou.

Spolupracuje s mezinárodním časopisem GEO, on-line vydáním National Geographic, s českými geografickými magazíny, s Českou televizí a také s Českým rozhlasem 2.

Společná cestovatelská témata zpracovávájí formou ucelených reportáží.

Michaelovo srdce patří fotografování zvířat a makrofotografii. Své materiály o přírodních krásách světa díky přírodovědnému vzdělání zpracovává se smyslem pro souvislosti a vysvětlení vzájemných vztahů. Mnoho let se také věnuje popularizaci vědeckých témat, především z lékařských a přírodovědných oborů.

Se svými sériemi fotografií získal v soutěži Czech Press Photo první místo - Cenu Zlaté oko - v kategorii příroda a životní prostředí, cenu dětí UNICEF, dvě ceny Academic za nejpůsobivější makrofotografii a několik čestných uznání.

Publikoval též v prestižním odborném časopise Canadian Journal of Zoology.

Je autorem mnoha publikací o přírodě určených malým i velkým čtenářům.

Kromě fotografických kurzů pořádá také cestovatelské i přírodovědné přednášky či besedy s promítáním a posledních několik let vyučuje obor fotografie na Vyšší odborné škole informačních technologií (VOŠIS) a také na Střední škole elektrotechniky, multimédií a informatiky (SŠEMI).